niedziela, lutego 25, 2018

"Czy uważasz, że powinien zarabiać tyle co Ty?" ;-)

"Czy uważasz, że powinien zarabiać tyle co Ty?"

To jest pytanie, które świetnie uruchamia w ludziach heurystykę pozwalającą na rozwikłanie problemu czy kogoś przyjąć czy nie.

Zwykle po tym jak jako interviewer odbędzie się już rozmowę z kandydatem pozostaje napisanie ewaluacji.

Powinna być obiektywna, ale też powinna też mieć subiektywny fragment. Bo z jednej strony obiektywnie powinniśmy ocenić kandydata lub kandydatkę, czy pasują technicznie, ale subiektywnie powinniśmy ocenić czy pasuje nam jako ktoś z kim chcemy pracować.

Zwykle powinno to działać tak, że jeśli nie odrzuca nas wizja pracy z kimś to trzeba powiedzieć czy spełnia nasze wymagania techniczne*.

Ale ludzie nie lubią tego pierwszego kawałka i często stosują wybiegi w stylu "technicznie nie jest źle, ale nie do naszego teamu" albo podobnie.

Wtedy działa heurystyka oparta o pytanie "Czy uważasz, że powinien zarabiać tyle co Ty?" ;-)
Wtedy jakoś nagle ludzie potrafią dość szybko powiedzieć "tak" lub "nie".
Bo w końcu nie muszą się posługiwać jakaś abstrakcyjną skalą, ale mają konkretny problem, który o wiele prościej rozwiązać ;-)* - OK, uważam, że jak zdarzy się ktoś naprawdę świetny technicznie, kto jest straszny kulturowo, niemiły i agresywny to warto się zastanowić, chociaż to działa tak, że musi być wtedy naprawdę świetny. W końcu dla geniusza można zrobić wyjątek i zawsze można taką osobę zamknąć w piwnicy ;-)


Podobne postybeta
2 wymiarowa teoria kariery w IT ;-)
Przyśpieszanie backtrackingu
Sudoku - atak pierwszy ;-)
Czemu oglądam filmy i seriale po angielsku z napisami po angielsku
Czas = uwaga = zainteresowanie ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz