poniedziałek, czerwca 06, 2011

Pomysł antypiracki ;-)

Na HackerNews trafiłem na posta autora gry na iPhone'a który skarży się, że ludzie piracą jego grę.
W wątku jest między innymi tekst o tym, że nie może patrzeć na to tak, że 500 pirackich pobrań = 500 osób, które inaczej by zapłaciły. Z tym się zgadzam.

Cały ten wątek sprawił, że przyszedł mi do głowy pomysł ;-) Ciekaw jestem czy by działał, albo czy działa (jeśli jest skuteczny to na 99% już ktoś go używa ;-)).

Chodzi o to by program po kilku dniach używania wyświetlił w jakiś ładny sposób podziękowania za jego zakup, z informacją, że dzięki temu autor, czy autorzy będą mogli tworzyć jeszcze lepsze aplikacje, że dzięki temu wierzą w ludzi i tak dalej. Ogólnie chodzi o to by wzbudzić w ewentualnym piracie uczucie wstydu, a w legalnym użytkowniku poczucie spełnienia dobrego uczynku ;-)
Coś w ten deseń "Dziękuję za Twój zakup i wybór trudniejszej, ale chyba lepszej drogi, czyli wydania paru złotych/dolarów/etc zamiast pobierania pirackiej wersji, która na pewno gdzieś można znaleźć. Dzięki takim ludziom jak Ty ........" i tak dalej ;-)

Łatwo usprawiedliwić przed sobą spiracenie czegoś co jest zabezpieczone, a na dodatek autorzy/wydawcy traktują wszystkich jako złodziei. Trudniej usprawiedliwić przed sobą spiracenie czegoś gdzie mamy do autora jakieś cieplejsze uczucia.

Wydaje mi się, że taka strategia będzie działać. Chociaż pewnie do czasu, aż ludzie się opatrzą z takim podejściem ;-)
Ale ogólnie ludzie chcą być dobrzy i trzeba im zwykle tylko dać okazję do bycia takimi.

Ta, możliwe, że jestem po prostu naiwny i pełen wiary w ludzi ;-) ale wydaje mi się, że coś takiego może działać.


Podobne postybeta
W przemyśle filmowym muszą pracować idioci...
Do chudości przez szantaż
Zły provider, albo głupi ja ;-)
Czemu filmowe AI jest prawie zawsze tak bardzo tępe?
Książki mi jakoś nie wchodziły w czasach COVIDa...

2 komentarze:

  1. Ludzie są dobrzy, ale lepiej im pomóc. Trzeba dołożyć w podziękowaniach zdjęcie dzieci twórcy gry http://www.searchamelia.com/what-do-you-have-in-your-wallet lub oczy wielkiego brata na piratów http://www.newscientist.com/article/dn9424-big-brother-eyes-make-us-act-more-honestly.html :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny pomysl... pewnie go kiedys zastosuje.

    OdpowiedzUsuń