sobota, listopada 07, 2009

Przybijające cosie.......

Oglądam ostatnio Buffy na DVD, kupiłem sobie 7 sezonów na Amazon.co.uk, za całe 69 funtów plus transport, co łączne kosztowało mnie 420 złotych.
Dla porównania w Polsce wydano 2 sezony BtVS [ktoś kiedyś słyszał o trzecim] i jedno wydanie kosztowało od 150 do 200 złotych.... czyli u nas 7 wydań kosztowałoby od 1050 do 1400 złotych.......
W wersji zachodnioeuropejskiej na płytach jest masa dodatków, a to komentarze do odcinka w postaci ścieżki dźwiękowej gdzie twórcy komentują odcinek, a to scenariusze, zdjęcia, teledyski, trailery czy "making of" i podobne.
Na Polskiej nie ma nic. Są tylko same odcinki i polskie "tłumaczenie" oraz polska "ścieżka dźwiękowa". Kompletne zero dodatków. Jakość tłumaczenia też pozostawia wiele do życzenia.
W przypadku polskich płyt z Buffy najlepiej oglądać z oryginalną ścieżką dźwiękową i angielskimi napisami [też są lepsze niż polskie] po to żeby czasem jak się czegoś nie zrozumie z mowy to załapać z napisów.
Przy zachodnioeuropejskich taka metoda oglądania wydaje się być równie sensowna ;-)

Albo popatrzcie na książki. Chcąc przeczytać ostatnią książkę jednego z najpopularniejszych i największych autorów SF musiałem sobie ją zamówić z tegoż samego Amazon.co.uk, wcześniej przewspaniała K musiała mi inną książkę tego samego autora przysłać z UK.... Mówię tutaj o Arthurze C. Clarke'u, twórcy między innymi Odysei Kosmicznej 2001 - klasyki gatunku!
A jego ostatnia książka - The Last Theorem pewnie nigdy nie będzie wydana w Polsce...
Ostatnie wydawnictwo, które próbowało wydawać ACC, korzystając z tego, że po jego śmierci powinno wzrosnąć zainteresowanie jego książkami chyba nie wyszło na tym najlepiej, bo do teraz mają wszystkie wydane przez siebie książki ACC w ofercie i to w naprawdę niskich cenach - sprawdźcie.

Albo znów książki Richarda Dawkinsa, człowiek który jest chyba teraz najpoczytniejszym autorem książek popularno-naukowych traktujących o ewolucji, a my mamy rok Darwinowski, i co? I jedna z jego najważniejszych książek Ślepy Zegarmistrz wydana była w Polsce ostatni raz 10 albo więcej lat temu. Na Allegro cena tej książki sięga 100 złotych i wyżej.
Kupno nowej jest możliwe, jeśli nie przeszkadza Ci, że jest po angielsku, znów Amazon.co.uk.

Albo The Wisdom of Crowds. Ktoś to kiedyś w Polsce wyda???

Jesteśmy zaściankiem Europy, i nikt nas tam nie spychał, sami się zepchnęliśmy.
Wyznaczniki stylu i tego jak patrzeć na świat dyktują jakieś konserwatywno-puszczalskie celebrytki i celebryci. Narodowy serial to M jak Miłość w którym niekonsekwentne podejście do spraw wierności i przyzwoitości przemieszane jest z prostackim konserwatyzmem.

Albo nasze "opiniotwórcze" media, które "odkrywają" wielką aferę z prokuratorem zamieszanym w porwanie Olewnika... sęk w tym, że odkrywają to 1.5 roku po tym gdy pisało o tym NIE, ale NIE jest złe bo Urban jest zły.

Inna sprawa, OOo2GD pobrało już wiele osób [nieraz się tu chwaliłem ile ;-)] i z tego co pamiętam NIGDY nikt nie napisał do mnie niczego w stylu "głupi ch** to gówno nie działa", a używają tego ludzie od Chin i Japonio do USA. A u nas? W przypadku Gadacza i Nowego Gadacza co jakiś czas dostaję takie wiadomości.
OK, wiem OpenOffice.org ma mniejszy odsetek kretynów wśród użytkowników niż Gadu-Gadu, ale jest tu też chyba jakiś czynnik kulturowy.

Trochę to takie przybijające nie sądzicie? ;-)


Podobne postybeta
A tak sobie ;-)
Książki które zmieniły moje życie
7 sezonów Buffy na DVD
"Bóg urojony"
Demokracja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz