poniedziałek, stycznia 14, 2013

Losowaniem w proces ;-)

OK, jest tak, że mamy w pracy kilka rzeczy, które trzeba zrobić raz na dzień, albo raz na tydzień i jest zawsze problem co kto zrobi...
Wypadałoby się jakoś podzielić pracą, ale to zawsze doprowadzi do tego, że kiedyś nikt nic nie zrobi bo będzie myślał, że zrobi to ktoś inny.
No bo jak przyjmiemy, że w poniedziałek robi to osoba A, we wtorek B i tak dalej to wystarczy urlop czy choroba i po ptokach. Robienie "w kolejności" też się wywali i do tego trzeba pilnować kolejności...

No a gdyby tak zrobić to przez losowanie? :-)

Codziennie o powiedzmy 11:00 komputer losowałby szczęśliwca i wysyłał mu maila z informacją, że dziś ma zrobić to i to. Do tego link którego kliknięcie oznaczałoby "przyjąłem, zrobię to w ciągu godziny".
W razie braku kliknięcia w godzinę o 12:00 wybierana byłaby druga osoba, która dostawałby maila z informacją, że jest szczęśliwą ofiarą losowania i że wybrano najpierw inną osobę, ale tamta się nie podjęła....
W razie kolejnej obsuwy szedłby mail do wszystkich z informacją, że wcześniejsze ofiary się nie wyrobiły ;-)

Do tego można by było dodać grywalizację ;-) wszyscy startowaliby z powiedzmy 100 szansami na wygraną. Każde potwierdzenie wzięcia się za sprawę powodowałoby odjęcie 10 punktów, które miałyby okres zaniku równy tygodniowi.
Czyli na początku wszyscy mieliby po 100 szans, przy 4 osobach byłoby 400 szans na zostanie wybranym i przy pierwszym losowaniu każdy miałby 25% szans na zostanie wybranym.
Wybrana zostałaby osoba A, która wzięłaby sprawę na siebie, czyli następnego dnia miałaby tylko 23% szans, w razie gdyby znów "wygrała" to byłoby to 21% i tak dalej.
Dodatkowo gdyby ktoś wziął rano sam robotę na siebie to mógłby mieć odjęte 15 punktów na tydzień ;-)

Aż spróbuję coś takiego wdrożyć w moim teamie ;-) chyba mnie za to nie wyklną ;-)


Podobne postybeta
Demokracja 3.3 ;-)
Losowanie dobre
Coś jest nie tak z komputerami
Macbook PRO Retina i OS X po 2* tygodniach
ClickbaitDetector - to działa :-)