środa, lipca 15, 2009

Jebana ignorancja

Dwa przykłady z dziś.

W pracy ktoś mówił o 2012 i końcu świata... Najpierw myślałem, ze to standardowy dowcip z serii "po co się męczyć, przecież w 2012 i tak się wszystko skończy", ale wsłuchując się dalej zrozumiałe, że ktoś kto ma wyższe wykształcenie techniczne twierdzi, że zmiana biegunów magnetycznych Ziemi spowoduje katastrofy bo zmieni się kąt osi obrotu. Ludzie gdzie przebiegunowanie, a gdzie precesja?
Dowodem tego ma być to, że w 2012 roku kończy się kalendarz Majów? Z całym szacunkiem, ale Majowie to była banda dzikusów nie rozumiejących co się wokół nich dzieje [to samo zresztą dotyczy naszych przodków].
Ludzie, przecież każdy z nas po skończeniu edukacji nawet tylko na poziomie średnim ma za sobą jakieś 8 lat nauki geografii i fizyki. Będzie tego łącznie pewnie z 1000 godzin lekcyjnych.... I takie coś? U awangardy technicznej?
Wstyd!

Drugi przykład na wykopie. Jakiś pan doktor z ameryki informuje, że szczepienia są złe i szkodliwe. Od razu banda ignorantów pyta jak można uniknąć szczepień..... a bełkot ląduje na pierwszej stronie.
Czy te kretyny rozumieją w ogóle co to jest szczepienie i po co?
Każdy rozsądny lekarz powie, że szczepienie jest potencjalnie szkodliwe, bo np. 1/10000 przypadków może skończyć się źle. Ale każdy przyzna też, że brak szczepienia całej populacji jest o stokroć bardziej niebezpieczny! Bo taka np. ospa zabijała od ręki 30-40% populacji. Szczepiąc się więc zmniejszamy szansę śmierci z jakichś 20% do 0.1 promila. Jedna głupia szczepionka powoduje, że szanse na śmierć są mniejsze o 2000 razy!

Czy to się komu podoba czy nie, nauki ścisłe i biologia zbudowały współczesny świat. Nie da się w nim więc żyć jako pełny i odpowiedzialny obywatel bez chociaż minimum wiedzy z tych dziedzin.
Jak masz świadomie wybierać swoich reprezentantów, którzy będą podejmowali decyzję w sprawie budowy elektrowni atomowych czy in vitro bez chociaż minimalnej wiedzy o co w tym właściwie chodzi???


Podobne postybeta
Rejestracja na szczepionkę
Kranówa w herbacie
O wyższości podejmowania decyzji partiami zamiast per sztuka ;-)
Nieuki
Historia czy Histeria? ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz