piątek, maja 19, 2023

CPU i niedoceniana elektronika

Parę lat temu zdziwiłem się po przeczytaniu, że nie ma nowych zegarków z Android Wear bo po prostu nie ma lepszych CPU dla takich zegarków niż jakiś słaby CPU zbudowany przez Qualcomm. A Qualcomm nie miał jakoś motywacji do robienia lepszych.
W tym czasie Apple Watch miał tak dużo mocy CPU, że samo Apple nie wiedziało co z nią robić.

Kilka miesięcy temu czytałem Chip War: The Fight for the World's Most Critical Technology i tak mi się to połączyło z tym info o tym czemu przez parę lat Android Wear wyglądał jak martwy.

Rosja i Chiny też mają problemy, Rosja z prowadzeniem wojny, a Chiny z przygotowaniami do wojny bo nie mają dostępu do dobrej elektroniki.

W 2020 i 2021 były poważne problemy w przemyśle samochodowym bo było wszystko - silniki, karoserie, ale nie było procesorów.

Okazuje się, że elektronika w postaci procesorów, pamięci i podobne są straszliwie ważne.... ale są tak dostępne w normalnych warunkach, że o nich zapominamy.

Programiści zapominają na 100% ;-) kiedy ostatni raz ktoś pracujący na "normalnych" komputerach zastanawiał się tym czy CPU podoła? ;-) Walimy w nie HashMap'ą, która przecież wymaga jednak policzenia tego hasha i później jeszcze o zgrozo robi modulo, a jeszcze później w razie był konflikt zagląda do drzewa (albo je buduje!!!) i niby HashMap ma O(1) dostęp, czy w najgorszym przypadku dziś ;-) O(logN) (jakby nie daj boże wszystko trafiło do jednego bucketa (OK, do chyba 8 elementów to będzie O(N) ;-)), ale nadal liczenie hasha jest trudne, dużo mnożenia i to przy iterowaniu przez np. String, jeszcze później dzielenie... ale to się dzieje tak szybko, że nawet o tym nie myślimy (chociaż widać różnicę ;-) jak się człowiek bawi w LeetCode to widzi, że użycie tablic z prymitywami jest DUŻO szybsze niż zabawa z Map czy List).

Jeden z popularniejszych teraz edytorów do kodu -Visual Studio Code to aplikacja w Electronie, czyli JavaScript + HTML ;-) (taki oswojony Chrome). 

Przeglądarki robią cuda w CSSie i podobnych.

Nawet o tym nie myślimy, bo chociaż nasze CPU robią strasznie dużo to są tak szybkie, że tego nawet nie widać.

Ale raz na jakiś czas napotykamy problemy ;-) i wtedy jest zdziwienie ;-)
Podobne postybeta
Myślenie krytyczne - co to i po co to?
Kuchenka mikrofalowa
Demokracja contentowa ;-)
Konsumpcjonizm - to co tworzy i toczy zachód
Kalkulator marzeń ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz