niedziela, listopada 01, 2020

YouTube/Facebook/Instagram dla jedzenia by nie przeszedł ;-)

Wyobraźcie sobie taką sytuację, pewna firma zbudowała maszynę w oparciu o sztuczną inteligencję, która to maszyna potrafi ugotować/przygotować dowolną rzecz, trzeba jej przynieść tylko przepis.

Ta firma zbudowała też biznes na tej maszynie polegający na tym, że w wielu miejscach na świecie postawiła sklepy/fabryki w których ludzie mogą sobie tam pójść wybrać dowolny z produktów i go kupić. Ba gdy firma widzi, że coś się lepiej sprzedaje produkuje tego więcej. Twórcy dostają procent od sprzedaży.

Co ciekawe w prawie istnieje specjalna luka, która sprawia, że jak długo ta firma jest tylko platformą/dostawcą, a nie producentem (a producentem jest tylko jeśli sama dostarczy przepis) to nie odpowiada za to co się sprzedaje, jak długo w razie zgłoszenia, że coś jest nieteges przestanie to sprzedawać.

Ludzie szybko odkryli, że mogą tak produkować alkohol i narkotyki, albo dynamit.

Ale firma nie jest w żaden sposób za to odpowiedzialna, bo ona dostarcza tylko platformę.

Obiecali nawet i rzeczywiście wdrożyli mechanizmy w oparciu o sztuczną inteligencję, które starają się, z różnymi skutkiem, wyłapywać takie niepewne rzeczy.

Do tego na życzenie firm farmaceutycznych i spożywczych wprowadziła mechanizm FoodID, tak, że producent może wprowadzić instrukcję produkcji swojego produktu oraz zaznaczyć co chce by się stało w razie ktoś wprowadzi takie coś lub podobnego do systemu. Do wyboru jest zablokowanie, ale mało kto to wybiera, nic nie robienie, też mało kto wybiera i opcja najbardziej popularna branie całej kasy ze sprzedaży (po potrąceniu honorarium do platformy).

Co ciekawe można przygotować np. instrukcję/przepis na pyszne ciasto i tak się złoży, że FoodID opisuje dowolny z elementów występujących w cieście i cały zysk idzie dla tego kto zarejestrował go w FoodID.

Co sądzicie o takim biznesie?

Brzmi trochę tak szemranie, nie? ;-)

A jak tymi przepisami są filmy, albo zdjęcia czy wpisy to nam to nie przeszkadza ;-)

W końcu to wyżej to model działania YouTube, Facebooka czy Instagrama ;-)
Podobne postybeta
Po Google I/O - TensorFlow, App Maker, Kotlin i Firebase ;-)
Strasząca książka - Extinction: The Thriller
DVDowe pytanie ;-)
Naiwny klasyfikator bayesowski nie jest jednak dobry do rozpoznawania clickbaitów ;-)
Do 3 razy sztuka ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz