czwartek, czerwca 05, 2008

Ewolucja.org - Fajna strona :-)

Przeczytałem wczoraj na Racjonalista.pl ciekawy artykuł o genomie dziobaka :-)
Sympatyczne to stworzonko jest niesłusznie przedstawiane jako dziwoląg, który nie może zdecydować się czy jest ssakiem [wytarza mleko], czy ptakiem, a nawet gadem [znosi jaja]. W artykule przeprowadzono "rehabilitację" dziobaka pokazując go w szerszej perspektywie jako przedstawiciela jednej z gałęzi życia, który jest takim samym sukcesem ewolucji jak i człowiek, czy np. mucha.

Przy okazji czytania o dziobaku natrafiłem na świetny polski serwis poświęcony ewolucji - Ewolucja.org. Znaleźć tam można wiele artykułów na temat ewolucji oraz zestaw linków do ciekawych stron.
Jedną z nich jest Drzewo Życia - The Tree of Life Web Project. Drugą jest zbiór różnych programów komputerowych dotykających tematu ewolucji.

Swoją szosą ciekawa sprawa, ale im więcej czytam o biologii i ewolucjonizmie to okazuje się, że bez dobrej matematyki nie ma szans na dobrą biologie :-) Wydaje się też z lektury, że dobry biolog ewolucjonista jest też często programistą i statystykiem ;-) a sama praca ewolucjonisty to często tworzenie modeli matematycznych i symulacji mających na celu sprawdzenie pomysłów na to jak to wszystko może działać.
Niezła to musi być fucha :-)


Podobne postybeta
Bio"etyka"
Kura immunologiczna ;-)
"Wpadka" Radka
Bez Facebooku, programik, Galaxy Tab i parking ;-)
Architektura