poniedziałek, września 14, 2015

Czemu nie boję się imigrantów/uchodźców?

Bo:
  • jest nas więcej,
  • mamy przewagę kulturowo-technologiczną.
Jest nas więcej, oznacza dokładnie to, że jest nas więcej ;-)
Mieszkańców w Unii Europejskiej jest ponad 500 mln sztuk. Cały bliski wschód i Afryka północna musiałyby się do nas przenieść by było ich więcej niż nas.
Gdyby uzbierać 5 mln imigrantów to stanowić będą 1% populacji UE.
Przyjęcie do Polski 10 tysięcy imigrantów oznacza, że stanowiliby 0.02% populacji, czyli 1 na 5 tysięcy osób w Polsce byłaby imigrantem.
Żeby to inaczej pokazać, w Polsce jest 2 razy więcej buddystów.

Mamy przewagę kulturowo-technologiczną. Kulturową bo jesteśmy stąd. Znamy język, potrafimy poruszać się po urzędach, znamy zwroty grzecznościowe, jemy to co jest dostępne w sklepach.
Technologiczną bo nawet gdy tego po nas nie widać to w ciągu ostatnich 70 lat staliśmy się zdecydowanie bardziej racjonalni*, wytresowała nas w tym telewizja, a czasem nawet szkoły.
Z powodu świata w którym żyjemy jesteśmy bardziej zdolni do abstrakcyjnego myślenia**.
A to sprawia, że w razie czego to nas się należy bardziej bać.

Te dwie rzeczy, czyli to że jest nas więcej, i mamy przewagę kulturowo-technologiczną sprawia, że to my jesteśmy ci silni, a oni ci słabi.Rozwaliliśmy w Iraku struktury państwa***, złego, skorumpowanego, ale jednak państwa, które pewną dozą terroru trzymało w ryzach różne grupy. Gdy zabrakło Saddama i partii Baas pojawiła się próżnia władzy w już i tak mocno podzielonym społeczeństwie i w końcu powstało ISIS, które było bardziej brutalne niż reszta. 
Chęć ucieczki z terenów działań wojennych gdzie mogą Ci uciąć głowę, spalić, utopić albo po prostu po "cywlizowanemu" zastrzelić jest całkiem naturalna. 
Chęć ucieczki do bogatszego świata też****.

Jesteśmy w mniejszym lub większym stopniu odpowiedzialni za bałagan, który sprawia, że ludzie wolą zaryzykować utopienie się niż zostać u siebie. Jesteśmy od nich silniejsi, bogatsi i zdrowsi.
Do tego fakt, że ktoś chce do nas uciekać dodaje +10 punktów do prestiżu ;-)
No i jeśli im teraz nie pomożemy to w razie problemów nikt nie pomoże nam.


* - tak, mimo tego, że z jednej strony atakują nas zabobony i stereotypy, a z drugiej głupoty new-age (a to diety paleo, a to antyszczepionkowość), to statystycznie jesteśmy coraz bardziej racjonalny co zawdzięczamy głównie efektowi Flynna
** - tutaj głównie dzięki efektowi Flynna.
*** - głównie dzięki Bushowi, któremu Bóg kazał zaatakować Irak, ale wstyd przyznać, mało kto poza skrajną lewicą protestował wtedy przeciwko atakowi na Irak...
**** - kilkaset tysięcy Polaków wybrało wyjazd do UK i innych krajów by zarabiać więcej.Podobne postybeta
Imigranci nas nie zaleją
Jak zwiększyć swoje IQ?
Heurystyka dostępności a strach przed imigrantami
Wybory w USA a fake news - IMHO nie ma związku
O! "Ostatnie Twierdzenie" Arthura C. Clarke'a po polsku :-)