poniedziałek, marca 30, 2015

Ja to mam jednak utylitarne podejście do jedzenia ;-)

Czytam w Świecie Nauki o tym jak zmiany klimatyczne wpływają i będą wpływać na produkcję winorośli i win (z mapek wynika, że w okolicach 2050 roku Polska będzie dobrym krajem do hodowli winorośli) i wniosek jest taki, że przez zmiany klimatyczne produkcja będzie się przynosiła w zimniejsze rejony, ale to spowoduje zmianę smaku bo zmieni się gleba, jeśli zaś się nie przeniesie upraw to zmieni się smak przez zmianę proporcji cukrów i kwasów.
Jest to wszystko bardzo ciekawe, ale mimo wszystko czytając to gdzieś z tyłu głowy czai mi się pytanie "no i co z tego? Zmieni się smak wina, wielka mi rzecz".
Jedzenie i napoje powinny być w miarę dobre, ale tylko drobny odsetek ludzi jest w stanie odróżnić więcej smaków, przytłaczająca większość żywi się tym co jest. Zniknięcie nawet najbardziej cenionych odmian win nie zrobi wielkiej różnicy, bo nadal będą jakieś wina i będą ludziom smakować. Zresztą my się smaków uczymy, stąd zwykle najlepiej nam smakuje to co jedliśmy jako dzieci.
Inna sprawa, że szczerze to nigdy nie byłem smakoszem. Jedzenie momentami sprawia mi przyjemność bo zaspokaja mój głód i tyle. Może być smaczne albo zjadliwe, wole smaczne ale jakoś nigdy nie przykładałem zbytniej uwagi do smaku. Najbardziej mi coś smakuje jak jestem głodny, co jest raczej dość oczywiste ;-)
Smak jedzenia czy wina jest naprawdę taki ważny?
Ludzie to samo mają z herbatą. Fajnie, ale jak dla mnie herbata ma być głównie w odpowiednim kolorze i niezbyt mocna.
Jedzenie i picie mają dla mnie po prostu bardzo utylitarne znaczenie, służą głównie do napędu. Że bywają smaczne to dobrze, ale nigdy nie odczuwałem jakiejś szczególnej przyjemności ze smaku.
Muzyka, widok, film, książka, zrozumienie czegoś czy pokonanie jakiejś trudność to tak, sprawiają mi przyjemność, ale jedzenie i picie głównie zaspokajają głód i pragnienie.

Inaczej mam jednak ze słodyczami ;-)
posted from BloggeroidPodobne postybeta
Elektryczna kanapka....
A mnie tam jednak prosty model klimatyczny przekonuje do twierdzenia, że mamy wpływ na zmiany klimatyczne i że globalne ocieplenie może być faktem
Hodowla ;-)
IKO
Różne smaki Bloggeroida :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz