wtorek, kwietnia 15, 2014

Kupowanie mieszkania - szukać perfekcyjnego czy pierwszego spełniające wymagania?

Tak normalnie można mieć 2 strategie poszukiwań, można szukać rozwiązania idealnego (albo najlepszego dostępnego) i zakończyć poszukiwania gdy dostanie się coś idealnego (albo najbliższego ideałowi), można też skończyć poszukiwania w momencie odnalezienia pierwszej rzeczy, która spełnia wszystkie wymagania (tudzież gdy kilka je spełnia wybrać najlepszą).

Gdy szukamy np. kanapki bo jesteśmy głodni to nie szukamy idealnej, ale pierwszej która spełni swoje zadanie.
Gdy szukamy prezentu "dla kogoś wyjątkowego" to powinniśmy raczej szukać najlepszego możliwego rozwiązania.

Tyle teorii o której wiem ;-)

Nie wiem jednak którego podejścia użyć szukając mieszkania.

Tak z obejrzenia tych 2 strategii można przypuszczać, że idealnego wyboru używa się gdy się na czymś znamy, a pierwszego pasującego gdy nie.
Z drugiej strony wydaje się, że idealnego wyboru używa się wtedy gdy coś jest ważne i mamy czas, a pierwszego pasującego gdy nie mamy czasu, albo gdy czas jest bardziej cenny niż ewentualny zły wybór.
Z trzeciej strony (nie żałujmy sobie stron ;-)) szukanie ideału czy najlepszego dostępnego zakłada, że ideał istnieje, albo że istnieje co najmniej sposób uszeregowania wyborów.

No to mimo obejrzenia ~50 mieszkań nie znam się na mieszkaniach, naiwnie myślałem że obejrzawszy kilkanaście wyrobię sobie opinię. To by sugerowało użycie podejścia "pierwsze pasujące".
Mieszkanie jest ważne, koszt pomyłki wydaje mi się być wysoki i potencjalnie wyższy niż koszt czasu spędzonego na poszukiwaniach.
Co do tego czy istnieje ideał mieszkania to nie wiem, wydaje mi się, że jeszcze takiego nie widziałem ;-) nie dam też głowy, że istnieje sposób uszeregowania różnych mieszkań od najlepszego do najgorszego.

To by znaczyło, że powinienem raczej przyjąć założenie, że wybieram pierwsze pasujące.... ale znów, że z powodów finansowych to wybór na ~30 lat to mam jakieś opory ;-)

Ktoś może coś poradzić? :-)
Jak sami szukaliście mieszkań?


Podobne postybeta
Android Marketowi odbiło
Do chudości przez szantaż
Działa :-)
Netflix w służbie nauki - nauki języka ;-)
Dobro i sprawiedliwość

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz