sobota, lipca 11, 2009

Cud Tuska i Kopacz, polska medycyna bardziej wydajna niż niemiecka

Oto dlaczego nie lubię tego rządu.

W Niemczech składka zdrowotna wynosi około 14%, dodatkowo idąc do lekarza Niemiec płaci za każdym razem 10 euro. 14% w kraju w którym zarobki są jakieś 3-5 razy wyższe niż w Polsce.

A u nas po tym jak prezes NFZ zaproponował podniesienie składki z 9% do 9.25% spotkało się z odpowiedzią Pani minister:
Oczekiwania ministra zdrowia w stosunku do prezesa są takie: pokazać jak największą koncentrację na racjonalnym wydawaniu pieniędzy, które są, a nie w sięganiu do kieszeni obywateli po raz kolejny

Patrzcie jacy ci Niemcy głupi i nieracjonalni. Tyle kasy wydają, a przecież nie muszą. Nasza Pani minister przecież wie co mówi!
U nas jest od 4 do 8 razy mniej pieniędzy na jednego pacjenta i wystarczy zracjonalizować wydawanie pieniędzy i będzie super.

No cud po prostu, polska medycyna najtańszą medycyną w Europie!

Pacany......

Bo albo u nas służba zdrowia jest niedofinansowana, albo w Niemczech przepłacona. Inaczej się nie da.
Różnica dochodów tu nie działa tak bardzo. Pensje lekarzy i pielęgniarek, czy opłaty za prąd i wodę stanowią tylko część kosztów opieki medycznej. Leki i sprzęt są produkowane głównie poza granicami Polski przez co i w Polsce i Niemczech kosztują podobnie. Nie jest więc tak, że u nas coś jest o 4 razy tańsze, może być 2 razy tańsze, ale nie 4.

Głowy nie dam, ale mam dziwne przeczucie, że gdy za n lat już "pozbędziemy" się tego paskudnego NFZ i resztek państwowej służby zdrowia to nagle koszty podskoczą.

Tak btw. jak to jest, że do słynnej reformy Buzka jakoś ten system funkcjonował. Ale że był "zbyt" upaństwowiony to go zreformowano i w miejsce państwowych przychodni powstały prywatne, które uwłaszczyły się na "mieniu publicznym", bo prywatne jest lepsze, lepiej zarządzane i tańsze...... No i nagle się okazało, że kasy brakuje. I jako leczenie proponuje się dalszą prywatyzację.

Lek nie działa? Powoduje pogorszenie stanu zdrowia? Widać "logiczną" konsekwencją w takiej sytuacji jest zwiększenie dawki.


Podobne postybeta
A ja jestem przeciwny prywatyzacji służby zdrowia.
Amoralna modlitwa
Opętańcy ;-)
"Ja? Niech ktoś inny płaci" ;-)
O prywatnej i publicznej służbie zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz