piątek, czerwca 13, 2008

A może z pochodzenia jesteśmy kosmitami? ;-)

Właśnie wyczytałem w blogu Pawła Wimmera, a on wyczytał to u Bogdana Misia.Ale mamy chyba ciekawe odkrycie ;-)Nie do końca rozumiem konsekwencje :-) ale jeżeli to prawda to czegoś się dowiemy ;-)Jak właśnie podano grupa badaczy z Europy i USA odnalazła w meteorycie Murchison ślady cząsteczek uracylu i ksantyny, które są wstępem do powstania RNA i DNA.Najciekawsze w tym jest to, że w cząsteczkach tych znaleziono węgiel 13C, co wg. naukowców wskazuje na kosmiczne pochodzenie cząsteczek.Jak twierdzą badacze meteoryty podobne do meteorytu Murchison bombardowały Ziemię między 4.5-3.8 miliarda lat temu, możliwe jest więc, że prażycie rozwijające się wówczas na Ziemi "załapało" sugestię od cząsteczek pochodzenia kosmicznego zaadaptowanych z meteorytów i wykorzystało je do kodowania swojego kodu genetycznego. Nie jestem ekspertem, ale z tego co można przeczytać w popularnych źródłach największym problemem są same początki życia i to jak powstały tak wydajne systemy kodowania jak DNA, istnieje wiele teorii, o jednej z nich już tu kiedyś wspominałem, ta wpisuje za to jeszcze ciekawsze konsekwencje ;-) w końcu możliwe, że wszyscy jesteśmy kosmitami :-)Więcej tutaj:http://www.sciencedaily.com/releases/2008/06/080613092514.htmhttp://afp.google.com/article/ALeqM5j_QHxWNRNdiW35Qr00L8CkwcXyvwhttp://space.newscientist.com/article/dn14142-genetic-building-blocks-may-have-formed-in-space.html?DCMP=ILC-hmts&nsref=news1_head_dn14142http://www.msnbc.msn.com/id/25148774/


Podobne postybeta
Pochodzenie
Język a postrzeganie rzeczywistości
Niechciejśpizm
Sezon na Chrome
Teoria ewolucji vs hipoteza kosmicznych siewców życia vs hipoteza kreatora vs hipoteza kreatora na młodej Ziemi - mecz przy pomocy Bayesa :-)

3 komentarze:

 1. Przede wszystkim czekam na komentarze świata nauki, bo to będzie miarodajne. Jako laik nie rozumiem po prostu konsekwencji tego odkrycia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przecież Daniken i mu podobni dowodzili tego już lata temu :P
  Ale nikt ich nie słuchał...

  Niebawem jak potwierdzą że ufole wznieśli wszystko od piramid i sfinks'a po megality to dopiero będą jaja :P

  A tak na serio to dość intrygujące acz zgadzam się z panem Wimmerem iż wymaga to potwierdzenie, komentarze i osobny test innej grupy.

  Ale jakby tak sie zastanowić to nie jest to przecież niemożliwe :P a te znalezisko jedynie potwierdza iż możliwe jest (masło maślane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przespałem się z tym newsem i stwierdzam, że to odkrycie może być ciekawą sugestią. Raczej nie dostaniemy 100% dowodów na to, że życie podłapało sugestię tych substancji z meteorytu, zawsze mogło to zrobić niezależnie. Jednak zawsze to będzie jakaś sugestia. Ciekawe będzie też zobaczenie jak naukowcy uporają się z tym C-13, na Ziemi podobno powstanie takich cząsteczek z tym węglem byłoby o wiele mniej prawdopodobne, choć nie niemożliwe ["wystarczyłoby" policzyć jak bardzo trudno by to było ;-) by uznać pochodzenie z kosmosu za bardziej prawdopodobne, co zresztą robi jedna z badaczek].
  Na pewno jednak jeżeli okaże się, że badacze mają rację i że powstanie tego uracylu i ksantyny w kosmosie było o wiele bardziej prawdopodobne niż na Ziemi [ciągle mowa o niezwykłości węgla w tych cząsteczkach] to istotniejszą konsekwencją jest to, ze życie dość swobodnie mogłoby zostać "zasiane" lub doposażone przez takich emisariuszy z kosmosu w każdym miejscu gdzie istniałyby sprzyjające warunki. I to chyba czyni to odkrycie niezwykle obiecującym.

  OdpowiedzUsuń