niedziela, czerwca 03, 2007

Żuraw Darwina, żuraw ewolucji, żuraw Dennett'a

W "Bogu Urojonym" Dawkins kilkukrotnie odwołuje się do pojęcia żurawia ewolucji, żurawia Darwina, żurawia Dennett'a [który wprowadził to pojęcie] czy ogólnie żurawia, stawiając go w opozycji do "haka z nieba".
Niestety w "Bogu Urojonym" pojęcie to nie jest wytłumaczone, wytłumaczenie można za to znaleźć między innymi w Nauce Świata Dysku Terry'ego Pratchett'a oraz Ian'a Stewart'a i Jack'a Cohen'a.

Czym jest ten żuraw? To sposób na pokazanie, że nie zawsze musi istnieć coś większego i bardziej skomplikowanego by zbudować coś innego,
Każdy kto widział jak buduje się wysokie budynki powinien dość łatwo zrozumieć ideę żurawia.
Do zbudowania budynku potrzeba dźwigów, dźwigi te muszą być wyższe niż budynek, ale jak zbudować takie dźwigi? Do pewnej wysokości dźwigu możemy go budować w poziomie, a dopiero później sprawić by stał się pionowy, jednak dość szybko dochodzimy do granic takiego podejścia [i to szybciej nawet do granicy ekonomicznej takiego podejścia niźli granicy fizycznej].
Jak więc zbudować wysoki na 12 pięter dźwig by miało to uzasadnienie ekonomiczne? Odpowiedzią jest stwierdzenie, że dźwig powinien sam się zbudować. Wystarczy by zaczął od prostszej i mniejszej wersji i zaczął budować się wzwyż, dzięki temu po jakimś czasie "dorośnie" do pożądanych rozmiarów. Nie musi istnieć więc żaden "hak z nieba", czy w naszym budowlanym przykładzie - większy dźwig. Wystarczy żuraw, który sam się zbuduje.

Darwinizm daje zaś takiego "żurawia" - dobór naturalny, który pokazuje, że do powstania czegoś skomplikowanego wystarczy prosty mechanizm, nie ma konieczności istnienia bardziej skomplikowanego mechanizmu.

Podobne postybeta
"Miejsce parkingowe" w Wenecji ;-)
Dobro i sprawiedliwość
Leń
"i ma Office'a...."
Lądowanie Perseverance pokazuje, że komputery są potężne ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz