sobota, lutego 27, 2010

ePubGenerator v0.0.2

Poprzednia wersja działała, ale dziwnie ;-) Po prostu pliki EPUB, które generowała nie były zgodne ze standardem.

Teraz mamy wersję 0.0.2, której "produkty" to już coś bliższego pełnoprawnych dokumentów EPUB.
Wcześniejsza wersja miała problem polegający na tym, że katalog OPS w którym znajdują się pliki umieszczany był zawsze w katalogu META-INF, a nie powinien. Dodatkowo poprzednia wersja używała HTMLa do przechowywania treści, a to jest niezgodne ze specyfikacją, wg. której treść przechowywać należy w XHMTL.
Na szczęście OpenOffice.org potrafi nagrywać XHTMLa [choć z jakimiś błędami ;-)] i dzięki temu możliwe jest tworzenie plików EPUB.
Obecnie generowane pliki można już otwierać np. w androidowym Aldiko :-)
Okazuje się również, że pliki EPUB to wcale nie "zwykłe pliki ZIP", a pliki ZIP, których pierwszym plikiem musi być plik mimetype, który nie może być skompresowany tak by w pliku bajty od 30 do 37 miały wartość mimetype, a następne od 38 by miały wartość application/epub+zip.

Wygenerowane przez ePubGenerator pliki nie są niestety w pełni poprawne, ale z tego co widzę w logach wyrzucanych przez epubcheck winne jest to, że XHMTL wygenerowany przez OpenOffice.org nie jest poprawny.

Zapraszam do pobierania ePubGenerator 0.0.2.

Może ktoś się podzieli pomysłem na nazwę? :-)
Wersja 0.0.2 ma dokładnie takie same ograniczenia jak wersja 0.0.1. Także wersja 0.0.2 strasznie "brudzi" na dysku w katalogu użytkownika i pozostawia katalogi wraz z zawartością, które są używane do tworzenia dokumentów EPUB. Kolejne wersje powinny ten problem wyeliminować.

Z ciekawostek, po przejściu z HTML na XHTML czytnik Stanza odmówił współpracy ;-)


Podobne postybeta
Generowanie plików ePub z OpenOffice.org :-)
ePubGenerator v0.0.3 - tytuł, obrazki i inne takie
Dalsze zabawy z ePubGeneratorem :-)
Co się odwlecze, to nie uciecze ;-)
OOo2GD 1.5.0 - drżyjcie arkusze! ;-)