Ale co ma zrobić biedny żuczek, użytkownik, który chciałby np. swoje dokumenty "wydać" jako plik w formacie ePub rozpoznawalnym przez wiele [jeśli nie większość] czytników?
Może skorzystać z dostępnych w sieci konwerterów, ale nie zawsze chcemy by nasz dokument wyszedł poza nasz komputer....
I tu może wejść coś co nazwałem jak na razie ePubGenerator, a co jest dzieckiem ostatnich 3-4 godzin kodowania i wtyczką do OpenOffice.org ;-)
Jak na razie jest to głupiutkie maleństwo z dużą ilością obostrzeń:
- tytuł e-booka to zawsze "Test"
- autor to zawsze "Przemysław Rumik" (dokładniej Przemys³aw Rumik)
- opis to "Opis EPUB"
- data utworzenia to 27 lutego 2010 [czyli dziś ;-)]
- brak wsparcia dla obrazków [choć są umieszczone w samym pliku]
Wszystko powstało w oparciu o strukturę i opis formatu EPUB stworzony przez Pawła Wimmera. [OK, czuję, że mi coś gramatyka siada, nie żeby normalnie była na wysokim poziomie, ale teraz już siada kompletnie, może to że jest 4:28 nad ranem coś tłumaczy ;-)].
Jak na razie wygenerowane pliki EPUB testowałem z MobipocketReader'em i działają, do Androidowego Aldiko nie udało mi się ich zaimportować.
Obsługa jest banalnie prosta, instalujemy rozszerzenie [standard, pobrać, gdy mamy szczęście przeglądarka za nas odpali Extensions Managera, jeśli tego nie zrobi musimy sami, gdy zobaczymy że już się rozszerzenie zainstalowało to wyłączamy OO.org], otwieramy plik w OpenOffice.org, klikamy na napisie ePubGenerator na pasku rozszerzenia.
Po chwili gdzieś na ekranie [możliwe, że pod oknem OpenOffice.org] dostaniemy informację, że plik został stworzony i namiary na jego lokalizację [jest w katalogu domowym użytkownika, na WinXP c:\Documents and Settings\user\] i ma nazwę w stylu folder1267240546631.epub.
ePubGenerator w Extension Managerze:
Guziczek do generowania:
Konwersja skończona:
Wygenerowany dokument w Modipocket Reader:
Jak już chyba pisałem, jest to wersja 0.0.1, czyli bardziej niż wczesna :-) Ale jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam do pobierania [teraz wersji 0.0.2] i testowania :-)
Ciekawi mnie głównie feedback dotyczący tego czy inne czytniki sobie radzą z plikami wygenerowanymi przez rozszerzenie i ogólne opinie na temat rozszerzenia :-)
Tutaj poprzedni wpis z bloga jako EPUB.
Nie dam głowy, ale chyba konieczna jest jak na razie Java 1.6 by móc uruchomić rozszerzenie.
Podobne postybeta
ePubGenerator v0.0.2
LibreOffice - takie sobie
Harry Potter po polsku jako ebook - jak i gdzie użyjesz
ePubGenerator v0.0.3 - tytuł, obrazki i inne takie
O! "Ostatnie Twierdzenie" Arthura C. Clarke'a po polsku :-)
lepiej juz pobrac calibre ktory jest po polsku i w 100% funkcjonalny, moze jednak jakies zmiany na lepsze i wiecej kontroli nad tworzeniem, w stylu dodanie autora i nazwy ksiazki
OdpowiedzUsuńJak ktoś lubi dla wygenerowania 1 dokumentu EPUB instalować trochę MB i uczyć się obsługi to tak, gdy ktoś woli coś mniejszego czego może używać z OO.org to moje rozwiązanie może być wygodniejsze :-)
OdpowiedzUsuń