sobota, lutego 27, 2010

Generowanie plików ePub z OpenOffice.org :-)

Czytniki e-booków, jak i same e-booki stają się coraz popularniejsze. Coraz więcej się wydaje książek w taki sposób.
Ale co ma zrobić biedny żuczek, użytkownik, który chciałby np. swoje dokumenty "wydać" jako plik w formacie ePub rozpoznawalnym przez wiele [jeśli nie większość] czytników?

Może skorzystać z dostępnych w sieci konwerterów, ale nie zawsze chcemy by nasz dokument wyszedł poza nasz komputer....

I tu może wejść coś co nazwałem jak na razie ePubGenerator, a co jest dzieckiem ostatnich 3-4 godzin kodowania i wtyczką do OpenOffice.org ;-)

Jak na razie jest to głupiutkie maleństwo z dużą ilością obostrzeń:
  • tytuł e-booka to zawsze "Test"
  • autor to zawsze "Przemysław Rumik" (dokładniej Przemys³aw Rumik)
  • opis to "Opis EPUB"
  • data utworzenia to 27 lutego 2010 [czyli dziś ;-)]
  • brak wsparcia dla obrazków [choć są umieszczone w samym pliku]

Wszystko powstało w oparciu o strukturę i opis formatu EPUB stworzony przez Pawła Wimmera. [OK, czuję, że mi coś gramatyka siada, nie żeby normalnie była na wysokim poziomie, ale teraz już siada kompletnie, może to że jest 4:28 nad ranem coś tłumaczy ;-)].
Jak na razie wygenerowane pliki EPUB testowałem z MobipocketReader'em i działają, do Androidowego Aldiko nie udało mi się ich zaimportować.

Obsługa jest banalnie prosta, instalujemy rozszerzenie [standard, pobrać, gdy mamy szczęście przeglądarka za nas odpali Extensions Managera, jeśli tego nie zrobi musimy sami, gdy zobaczymy że już się rozszerzenie zainstalowało to wyłączamy OO.org], otwieramy plik w OpenOffice.org, klikamy na napisie ePubGenerator na pasku rozszerzenia.
Po chwili gdzieś na ekranie [możliwe, że pod oknem OpenOffice.org] dostaniemy informację, że plik został stworzony i namiary na jego lokalizację [jest w katalogu domowym użytkownika, na WinXP c:\Documents and Settings\user\] i ma nazwę w stylu folder1267240546631.epub.

ePubGenerator w Extension Managerze:


Guziczek do generowania:


Konwersja skończona:


Wygenerowany dokument w Modipocket Reader:Jak już chyba pisałem, jest to wersja 0.0.1, czyli bardziej niż wczesna :-) Ale jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam do pobierania [teraz wersji 0.0.2] i testowania :-)
Ciekawi mnie głównie feedback dotyczący tego czy inne czytniki sobie radzą z plikami wygenerowanymi przez rozszerzenie i ogólne opinie na temat rozszerzenia :-)
Tutaj poprzedni wpis z bloga jako EPUB.

Nie dam głowy, ale chyba konieczna jest jak na razie Java 1.6 by móc uruchomić rozszerzenie.


Podobne postybeta
ePubGenerator v0.0.2
LibreOffice - takie sobie
Harry Potter po polsku jako ebook - jak i gdzie użyjesz
ePubGenerator v0.0.3 - tytuł, obrazki i inne takie
O! "Ostatnie Twierdzenie" Arthura C. Clarke'a po polsku :-)