sobota, maja 16, 2009

Popsuty redirect

Skarżyłem się tu kilka dni temu, że z jakichś powodów spadła nagle ilość OpenOffice.org pytających o nową wersję OOo2GD......
Teraz już wiem co się stało :-)

Po prostu Google przestało przekierowywać ruch ze stron Google Pages, których właściciele wybrali rezygnację z migracji na Google Sites do nowych adresów.

Przez to odwołanie do strony http://www.przemelek.pl, które jeszcze kilka dni temu zakończyłoby się przekierowaniem na adres http://www.przemelek.pl teraz pokazuje po prostu stronę która oryginalnie była na Google Pages ;-)

Sam dopatruje się w tym nie tyle błędu co workaround'a innego problemu. Po prostu część developerów gadżetów do iGoogle trzymała swoje gadżety na stronach w domenie googlepages.com, teraz zaś niektórzy z nich przemigrowali na inne serwery... Niestety oznacza to, że gdy strona chciała wyświetlić gadżet to zamiast niego dostawała polecenie przekierowania do zasobu w innej domenie, a to pewnie kłóci się z modelem bezpieczeństwa stosowanym przez Google....

Liczę jednak, że problem uda się im rozwiązać :-) bo gdybym teraz chciał np. wydać nową wersję OpenOffice.org2GoogleDocs to nie mógłbym w żaden sposób poinformować o tym użytkowników :-)

Tak btw. pewnikiem rozwiązaniem mogłoby być użycie servletu, który patrzałby na referrera żądania i w razie byłby to referrer wrappera dla gadżetów to mógłby forwardować treść, a w przeciwnym przypadku redirectować do niej... Choć to zżarłoby olbrzymie moce procesora, a na dodatek byłoby dość niestabilne ;-)


Podobne postybeta
A gdyby tak JNI bez JNI? ;-)
Niestraszna mi quota w Google App Engine ;-)
Na łeb, na szyję...
Co to jest to ciasteczko, czyli czemu web cookies nie są złe ;-)
Migracja z Google Pages do Google Sites zacznie się w maju.