sobota, czerwca 14, 2014

Za co JKM kocha Putina?

Czasem mam tak, że próbuję zrozumieć niezrozumiałe ;-)

Ostatnio próbowałem z JKM i jego sympatią do Putina.
JKM stwierdził, że Putin "Jest to dobry prezydent Rosji. Nie ma powodu, żeby go obrażać".

Tak się zastanawiam jak JKM rozumie to zdanie.

Putin to dobry prezydent Rosji z czyjego punktu widzenia?

Rosji?
Nie sądzę, Putin jest sprytny, ale nie jest geniuszem. Zachód ma większą siłę gospodarczą i militarną niż Rosja. Chiny widzą w Stanach konkurenta, ale takiego z którym mają więcej wspólnych interesów. Kanada mając 4 razy mniej mieszkańców od Rosji ma prawie takie PKB jak Rosja.
Rosja na tej rozgrywce ma większe szanse przegrać niż wygrać, a wygrać może i tak niewiele. Innowacyjność, nauka czy nawet kultura są produktami zachodu i teraz daleki wschód w te obszary wchodzi. Rosja z systemem Putina będzie się w sobie zamykała i raczej nie zdobędzie kulturowej, czy naukowej przewagi nad światem.
Do tego Rosja pokazała jak można destabilizować sąsiednie kraje. Ktoś to może wykorzystać przeciwko Rosji. Różne islamskie milicje to już tam robiły i pewnie będą dalej robiły.

Obywateli Rosji?
Gospodarka Rosji jest oparta o surowce. Każde zawirowanie w ich okolicach oznacza, że Rosja ma mniej kasy. Rosjanom żyje się tak sobie, w Chinach ludzie się bogacą, rośnie klasa średnia, zachód jest super bogaty, a w Rosji nie jest wesoło. Do tego Rosja może mieć problemy z tym by się sama mogła wyżywić, a bez kasy z ropy i gazu trudno będzie kupować żywność.

Putina?
To zależy, może będzie podobny do Berlusconiego i mając 78 lat będzie jeszcze w miarę żwawy. W ciągu tych 16 lat jakich mu brakuje do wieku Berlusconiego wielu na Kremlu może uznać, że świat bez Putina byłby fajniejszy. Inna sprawa, że Putin chyba nie może oddać władzy bo od razu by mu ktoś krzywdę zrobił.
Czyli tak, z punktu widzenia Putina Putin to jest dobry prezydent.

No to może dla Polski?
To zależy. Musimy się zbroić by mieć minimalne szanse obrony przed właśnie Rosją, gdyby Rosją rządził ktoś bardziej zapatrzony w dobro swoich obywateli to pewnie byśmy mogli odpuścić wydatki na armię. Trudno więc liczyć Putina tutaj na plus.
Gospodarczo będziemy się uniezależniać od rosyjskiego gazu, ale znów przy bardziej rozsądnym szefostwie Rosji zakupu byłyby bardziej przewidywalne.
No chyba, że patrzymy na nasze dobro w taki sposób, że liczymy iż dobre dla nas jest to, że Rosja raczej nie będzie się stawała lepszym państwem dla mieszkańców Rosji.

To może dla świata?
Też raczej nie, Putin jest agresywny, więc trzeba się bronić i wyrzucać kasę na zbrojenia.
Takie Chiny mają podobno taką sobie armię, ale podobno patrzą na świat w perspektywie wielu lat, stąd pewnie już planują jak się bronić przed Rosją, a ostatnie zabawy Rosji ich jeszcze do tego zachęcą. Pewnie woleliby tą kasę wydać na rozwój kraju, a tak będą musieli na zbrojenia.

Wydaje mi się, że jedynym beneficjentem prezydentury Putina jest sam Putin.

Teraz zaś powstaje pytanie czy JKM uważa, że Putina za dobrego bo myśli jest Putinem? ;-)

A może chodzi po prostu o takie kołtuńskie zadowolenie, że Putin bruździ zgniłemu zachodowi, którego JKM nie lubi? ;-)

JKM to monarchista. Rosja to teraz praktycznie monarchia z carem Putinem. Może sympatia JKM to wynik właśnie tego, że rosyjski monarcha może zachowywać się jak mu się podoba i grać na słabościach demokracji?
Może JKM lubi Putina bo Putin jest dlań bardziej "jegszy"? ;-) [odmieniona forma "mojszego" ;-)]


Podobne postybeta
Jajx.........
Konsumpcjonizm - to co tworzy i toczy zachód
Głupi nacjonalizm, głupi!
Atak UFO, czy co?
Sprzeczność ;-)