piątek, października 05, 2012

Statystyki przeglądarek, ktoś ma na pewno niemal doskonałe ;-)

Gdy nadchodzi czas publikacji statystyk przeglądarek, systemów operacyjnych, czy telefonów/tabletów używanych do przeglądania sieci zawsze pojawia się kilka raportów, które sobie zwykle przeczą...

Ale jest ktoś kto może mieć najbardziej dokładne i wiarygodne statystyki tych rzeczy na świecie ;-)

I tym kimś jest niewątpliwie Google (teraz jeszcze Facebook). 
W końcu praktycznie każdy komputer dzień w dzień ląduje na stronie Google, albo chociaż odwiedza stronę na której używane są Google Analytics.
Google ma możliwość stworzenia najbardziej dokładnej statystki przeglądarek na świecie :-)
Inna sprawa czy to robią.

Ale mają też inne ciekawe możliwości. Mogą np. wiedzieć o praktycznie każdym prototypie telefonu, tabletu czy czego tam jeszcze w sieci.
W ramach testów ktoś musi wejść na strony Google i na strony ze statystykami Google Analytics. Może oczywiście wysyłać fałszywego UserAgenta, ale nie zawsze to będzie robić, a niektóre rzeczy się nie zmienią i tak (w końcu istnieje ryzyko, że strona którą się odwiedza wysyła różne wersje dla różnych user agentów).

Tu tez ciekawe czy to robią :-)

Ktoś może spytać czemu mogliby nie robić. Ja widzę 2 powody, po pierwsze ktoś musiałby zbudować coś do zbierania danych, niby nie jest to problem dla takiej firmy jak Google, czy Facebook, ale jednak może być nisko na liście priorytetów, do tego trzeba by było doń dodać mechanizm, który umiałby wyłuskiwać nietypowe user agenty i ignorować te, które byłyby całkowicie fałszywe.
Po drugie problem prywatności. Można nie wierzyć w to, że korporacje się tym przejmują, ale zwykle się przejmują i  próbują grać wg. zasad. To, że istnieje techniczna możliwość do czegoś nie znaczy, że ją wykorzystają bo może być zbyt niepokojąca.

Chciałbym takie statystyki zobaczyć ;-)

#toBlogger

[Go to original post on Google+]
Podobne postybeta
"Semisubiektywna" klasyfikacja dokumentów ;-)
Jak wykryć spamowe konto w Google+
O atakach terrorystycznych....
Działa :-)
Mój pomysł na sprzedaż tabletów ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz