piątek, kwietnia 06, 2012

Warto dla 57 złotych?

Jest tak, mam sobie lokatę którą założyłem w tamtym roku, lokata ma ficzer, że jest z codziennym naliczaniem odsetek.
Teraz PKO BP mi proponuje, że mogą mi tak zrobić, że jak ta 5 miesięczna lokata się skończy to mi z niej zrobią lokatę na 5% w skali roku (oczywiście później jest 19% belkowego, czyli efektywnie ta lokata będzie na 4.05%) .
Ale dyspozycję mogę wydać tylko idąc do banku lub agencji.........
Mogę też po prostu jak się ta lokata skończy (czy jak ją zerwę) założyć sobie lokatę na tą samą kwotę prze interfejs webowy na 4.3% (efektywnie 3.48%).
Różnica w zysku to 57 złotych........ i teraz jest pytanie, czy dla 57 złotych opłaca mi się iść do banku i ogólnie stracić koło godziny? ;-)
Inna rzecz, że fajnie by było jakby istniało publiczne API do lokat ;-) można by wtedy zbudować narzędzie do ich optymalizacji, które pobierałoby przez API informacje o obecnych lokatach, ich oprocentowaniu, czasie trwania i podobnych, oraz o dostępnych w chwili obecnie ofertach lokat, po czym na podstawie wymagań (np. by można było uwolnić w każdej chwili jakąś tam kwotę, ale ogólnie myślimy o oszczędzaniu w skali roku czy dwóch) wybierałoby najbardziej optymalny wariant :)
Ta, zdaję sobie sprawę z tego, że byłoby to strasznie trudne od strony prawnej i od strony bezpieczeństwa, zdaję sobie też sprawę, że same banki nie byłyby zbyt zainteresowane...... ale i tak by było fajnie mieć coś takiego ;)
Inna sprawa, że API by nie trzeba było gdyby aplikacje były pisane tak by były skryptowalne.....


[Go to original post on Google+]
Podobne postybeta
Lokaty, liczymy podatek Belki :-)
Lubię PKO BP :-)
Milion
"Analiza" zysków i strat dla 500+... nie wygląda to różowo
Nadpłacanie kredytu - arkusz ;-)

2 komentarze:

 1. Hmm, od paru lat na rynku lokat liderem są marki z getin holding (open online, getin online i idea bank) - w każdym z nich dostaniesz ok. 6% netto.

  Oddziały przytoczonych przeze mnie banków też mają marmurowe posadzki w swoich oddziałach;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Proponuje założyć lokatę online w Inteligo. Na depozycie rocznym, z miesięczną kapitalizacją odsetek, oprocentowanie wynosi 5,40% w skali roku (przed opodatkowaniem). Nie trzeba mieć otwartego konta w Inteligo, a lokatę można założyć przez Internet – bez kolejek. Co miesiąc można otrzymywać maila z informacją o stanie oszczędności. Minimalna kwota wpłaty, to 1 tys. zł. Warunkiem założenia depozytu jest posiadanie ROR-u w dowolnym banku w Polsce.
  Polecam.
  Ekspert PKO Banku Polskiego

  OdpowiedzUsuń