środa, lutego 17, 2010

TVP Kultura - uświadamiacz ignorancji ;-)

Fajnie, przed chwilą dzięki TVP Kultura dowiedziałem się jakim jestem ignorantem :-) Był film dokumentalny o V Symfonii C-moll Ludwiga van Beethovena, i można się było z niego dowiedzieć np. o tym, że w pewnym momencie słyszymy tam kilka taktów francuskiego marsza wojskowego, co było nawiązaniem do Rewolucji Francuskiej i tego co wniosła do cywilizacji, i jeszcze parę ciekawostek o warstwie "informacyjnej", było też dużo o innowacyjności Beethovena, który wprowadził tam wiele nowatorskich elementów.
Wydawało by się, że muzyka klasyczna, taka nudna, a można w miarę ciekawy program o niej zrobić :-)

Jeden minus, że coś mi tu TVP Kultura w KRK nawala i jak teraz jest drugi program będący odtworzeniem wykonania tego o czym było wyżej ;-) to przerywa :-(

A wracając do tej ignorancji, to ja nie mogę zwalać na szkołę, bo to było wałkowane, i na lekcjach filharmonicznych które miewaliśmy też to było omawiane, może nie na przykładzie V Symfonii, ale inne rzeczy bywały.
Swoją szosą w Wodzisławiu jakoś na to kładli nacisk ;-) bo pamiętam lekcje filharmoniczne, które były dość fajne, a już w LO zdarzało nam się mieć jakieś lekcje z Janem Ptaszynem Wróblewskim na których opowiadał nam o muzyce, ze wskazaniem na Jazz i czasem coś grał.
Tak się zastanawiam i może to z LO zawdzięczaliśmy "lobbingowi" naszego nauczyciela muzyki, który był muzykiem rockowym, może nie spośród tych najbardziej znanych, ale to zawsze jakiś praktyk, a nie teoretyk :-)


Podobne postybeta
Mój Robot - podejście pierwsze ;-)
Zamiast EMPIKu zarobił Amazon, albo o tym, że polskie ebooki są słabe
Skąd się biorą źli i dobrzy nauczyciele? - Przemkowa teoria ;-)
Telewizyjne zastanawianie
Déjà vu...