poniedziałek, grudnia 21, 2009

A gdyby tak....

Taki szalony pomysł... nie żebym go zamiarował zrealizować, ale opisać można ;-)

Wiele wskazuje, że moje problemy z GG są spowodowane tym, że GG10 ma chyba nowy protokół, pozwalający np. na używanie numerków o numerach wyższych niż 16,7 mln.
Znajoma, z którą nie mogłem się ostatnio dogadać używa co prawda numerka o 2 razy mniejszego niż te 16,7 mln, ale za to używa Mirandy.
Stąd wnioskuje, że możliwe jest iż serwery GG gdy wykryją jakiś naprawdę stary protokół to przepakowują wiadomości do nowego protokołu.......... i mój klient, czyli Spik nie potrafi tego obsłużyć...... [jest duża dziura w rozumowaniu, bo czemu GG7 potrafi się dogadać? :-)]

Ale teraz pomysł, który może mnie by nie pomógł [znaczy cały akapit wyżej to bzdura], ale dałby szansę by stare komunikatory mogły gadać z nowymi numerkami...........
Mamy Nowego Gadacza, który jest serwerem proxy, i teraz ten serwer proxy mógłby teoretycznie przepakowywać komunikaty z nowego formatu na stary gdy przychodziłyby one z sieci, i wysyłał w nowym formacie dostając je z komunikatora w starym formacie.


Problemem byłoby tylko mapowanie nowych numerków na stare, ale tylko częściowo.
Najprościej byłoby założyć, że mapowanie będzie takie, że pierwszy nowy numerek który się pojawi będzie zmapowany na np. 1, drugi na 2 i tak dalej.
Można też pomyśleć tak, mamy 16,7 mln numerków, user na liście ma góra 500 [a chyba sama konstrukcja protokołu w wersji 7 ograniczała jeszcze bardziej wielkość listy], to daje nam nada ponad 16 mln numerków. Możemy więc losować dowolny numerek i mapować wszystkie transmisje z nowych numerków na takie wylosowane [oczywiście trzeba gdzieś trzymać tą mapę] lub można nawet z tej mapy zrezygnować i zastosować zwykłą funkcję hashującą :-) choć tu są pewne problemy....
Ogólna idea jest jednak taka, że przecież najprawdopodobniej większość z ludzi nie ma na GG numerka 505188 [mój :-)] tak więc swobodnie może on u nich zostać "przykryty" przez zmapowany nań numerek nowy.
Problemy pojawiłyby się w momencie gdyby user chciał dodać do swojej listy kogoś z nowym numerkiem GG bez wcześniejszej rozmowy z tym kimś.......

Ale pomysł i tak szalony :-)

[btw. że jest 3:14 to się pojawiły duchy na iGoogle :-)

]


Podobne postybeta
Dziwne wiadomości na GG
Jak sprawiedliwie przydzielić biurka?
"Cześć"
"Ochidna" Echidna ;-) czyli jak się mają prace nad RDrive.
Nowy Gadacz v0.2

2 komentarze:

  1. Pojawiła się nowa wersja gg 10 i znów nie wiadomo czy się cieszyć, czy płakać. Poprawki nie dotyczą tego, co w większym stopniu mogło by znów zachęcić do korzystania z niego zawiedzionych niegdyś użytkowników starego - "nowego gadu-gadu", dla których gadu-gadu przestało się liczyć od wersji 7. Nie każdy ma super, ekstra wypasiony sprzęt, żeby całe zasoby przeznaczać na niepotrzebne wodotryski w programie, który praktycznie powinien służyć tylko do komunikacji. Jestem gorącym zwolennikiem gadacza, gdyby nie on, już dawno przestał bym korzystać z gg. Wobec powyższych refleksji ponawiam prośbę o próbę przerobienia gadacza na inne komunikatory, jak np aqq. Z góry dziękuje za ewentualne, ponowne rozpatrzenie tej propozycji i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. KIEDY BĘDZIE GADACZ v8 DO GG 10 ???

    OdpowiedzUsuń