wtorek, grudnia 16, 2008

NTFS junction - jak zrobić i dlaczego ;-)

Dziś z serii użyteczne narzędzia ;-) Narzędzie o nazwie JUNCTION, czyli skrzyżowanie.
Jest to programik napisany przez Marka Russinovich'a z SysInternals. Pozwala on na tworzenie na dyskach NTFS "linków" do katalogu, które dla programów widoczne są jako oddzielne katalogi.

Można np. sprawić by katalog "C:\My Documents" wskazywał na rzeczywisty katalog "C:\Documents and Settings\user\My Documents" dzięki czemu wszystkie pliki z tego drugiego katalogu będą dostępne w pierwszym katalogu.
Poniżej rysunek pokazujący jak katalog z Chrome, który domyślnie znajduje się na dysku C można przenieść na dysk D ;-)Sam program jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy uruchomić go z linii poleceń:
>junction [-d] katalog_montowania [katalog_docelowy]
gdzie katalog_montowania to katalog pod którym chcemy podlinkować katalog_docelowy.
A program zrobi wszystko za nas ;-)

Teraz pytanie "po co to?"

Odpowiedź pierwsza - bo można ;-)
Odpowiedź druga - bo czasem może się przydać. Np. gdy jakiś program upiera się przy swoim, a my naprawdę chcielibyśmy zmusić go do działania w innym katalogu. Np. taki Google Chrome choć sam może zostać skopiowany i będzie działał z prawie każdej lokalizacji na dysku, nie pozwala jednak na przeniesienie plików z danymi i nawet podmiana wszystkich ciągów w rejestrze nie pomaga.
Inną sytuacją może być chęć przeniesienia jakiegoś programu na inny dysk, przy jednoczesnym uniknięciu jego reinstalacji. Chociaż akurat w tej sprawie zawsze twierdziłem, że tu obowiązuje zasada, że każdy dobry program pozwala na przeniesienie się w inną lokalizację przez proste skopiowanie ;-)

UWAGA!!! Windows zależnie od metody dostępu do takiego "linka" czy "skrzyżowania" może stosować różne metody obsługiwania kasowania, inaczej będzie się zachowywać gdy skorzystamy z Explorera, inaczej z linii poleceń, a jeszcze inaczej np. z Total Commandera. Więc nie należy przesadzać ;-) więcej szczegółów można znaleźć w Wikipedii w artykule o NTFS junction point.


Podobne postybeta
Przenosimy .NET'a na inny dysk :-)
Naprawdę nienawidzę...
ASUS EEE PC - szpanujemy wyniki ;-)
Google Chrome - update server not available (error 7)
Strasząca książka - Extinction: The Thriller