niedziela, czerwca 10, 2007

Jak VHDL obalił komunizm

Popularna teoria w Polsce głosi, że PRL czy ogólnie cały Układ Warszawski rozmontowali Lech Wałęsa z Janem Pawłem II [ostatnio wg oficjalnej wykładni historii wg PiS ustrój rozmontowali bracia Kaczyńscy z niewielką pomocą osób trzecich, takich jak Anna Walentynowicz, czy małżeństwo Gwiazdów], bardziej rozsądni zdają sobie sprawę z tego, że swój niemały udział w tym miał też Michaił Gorbaczow, a w przypadku PRLu także Wojciech Jaruzelski i paru innych z wieruszki PZPR.
Jednak kilka lat temu usłyszałem na Politechnice Śląskiej bardzo ciekawe stwierdzenie z ust jednego z profesorów, szło ono mniej więcej tak: "Tak naprawdę komunizm obalił VHDL".
Później profesor wytłumaczył, że dokładniej to dokonali tego protoplaści VHDLa, czyli wszelkie języki opisu hardware-u, czy jak kto woli układów elektronicznych.
Języki te pozwoliły na znaczne przyśpieszenie tempa prac nad nowymi generacjami układów scalonych, nie trzeba było wydawać już olbrzymich pieniędzy na to by budować prototypu układu tylko po to by przekonać się, że układ nie działa. Wystarczyło zaprojektować układ i uruchomić symulator, który sprawdził jak układ działa, jeśli wszystko było OK, można było budować prototyp.
Dzięki temu kraje takie jak USA były w stanie rozwijać swoje projekty kilkadziesiąt razy szybciej niż ZSRR. Przy okazji koszty prowadzenia tych projektów były o wiele niższe.
Szybszy rozwój elektroniki dawał szybsze procesory, a te wpływały na jeszcze szybszy rozwój elektroniki i innych sektorów. Szybsze komputery pozwalały na budowanie lepszych silników, które dawały większą moc z mniejszych ilości paliwa. Pozwalały na lepsze przewidywanie pogody i tym podobne. Gospodarki państw zachodnich stawały się coraz bardziej wydajne, a państwa Układu Warszawskiego stały niemal w miejscu.
I to zabiło "komunizm" [w cudzysłowach bo to komunizm żaden nie był, raczej wypaczionizm, czyli ustrój w którym wypaczono większość jego teoretycznych założeń ;-)], a w każdym bądź razie wbiło wielki gwóźdź do trumny.


Podobne postybeta
Polska kapliczka
Komunizma!=Faszyzm
"Przefazowana" TV
Patriotyzm
Historia +1