środa, września 16, 2009

Komunizma!=Faszyzm

Kukiz i jakiś gościu pytają w telewizorze "Dlaczego jest nadal tak wielu sprzeciwiających się zrównaniu sierpa i młota ze swastyką?.Oto odpowiedź.Nazizm jako ideologia zakłada wyższość jednego narodu nad innymi i usprawiedliwia przemoc w stosunku do innych narodów. Ten wybrany naród jest zaś lepszy od innych z przyczyn biologicznych i filozoficznych. Jest to naród nadludzi, co daje im jakoby prawo do eksterminacji innych narodów złożonych z podludzi.To taka zwulgaryzowana wersja sztucznego doboru, wg. którego lepszy naród powinien zagarnąć wszystkie zasoby kosztem narodów gorszych.Komunizm jako ideologia zakłada, że ludzie będą najlepiej się realizować w świecie bez własności prywatnej, w którym każdy pracuje dla dobra ogółu i w zamian za swoją pracę otrzymuje udział w owocach pracy ogółu w stopniu zależnym od swojego wkładu i swoich potrzeb, ale potrzeby te są funkcją wkładu. Komunizm zakłada więc, że człowiek może wyzbyć się chęci posiadania i gromadzenia dóbr oraz tego by mieć tych dóbr więcej niż inni tylko w celu ich posiadania.Dlatego mówimy, że komunizm przedstawia utopię, bo zakłada istnienie "idealnego" człowieka. [zresztą taki człowiek musiałby zostać stworzony, nie mógłby raczej powstać na drodze ewolucji, bo dobór naturalny promuje tych, którzy potrafią zdobyć najwięcej zasobów i zmienić je w potomstwo].Nazizm stoi więc po stronie opcji - zabij gorszych od siebie. Komunizm po stronie - stań się lepszym i wyzbyj się żądzy posiadania.Implementacje nazizmu prowadziły do realizacji idei czyli mordowania "podludzi". Były więc pełną realizacją stojącej za nimi idei w sferze czynów.Implementacje komunizm nigdy się nie udawały. Zawsze okazywało się, że dyktatura proletariatu sprowadza się do dyktatury jednego lub kilku przywódców i policji politycznej, a proletariat dostaje po łbie. A przeciętny proletariusz od kogoś z klasy posiadającej różni się tylko tym, że w odróżnieniu do nich niewiele posiada, ale chce posiadać więcej, a najlepiej należeć do klasy posiadającej.Jeżeli więc można jak najbardziej postawić znak równości między Stalinem a Hitlerem [w końcu pierwszy ma na sumieniu chyba więcej ofiar, a drugi "produkował" te ofiary znacznie szybciej], to już nie między ideologiami, bo Hitler swoją ideologię wdrażał w życie, a Stalin wręcz przeciwnie.Stawianie równości między komunizmem a stalinizmem jest podobne do stawiania równości między islamem, a terroryzmem, albo chrześcijaństwem a wojnami krzyżowymi lub maniakami strzelającymi do lekarzy z klinik aborcyjnych. I te pozostałe równości mają silniejsze wsparcie w ideologii ;-)Inna sprawa, że jakby nie patrzeć teraz bycie komunistą jest taką samą oznaką szaleństwa jak bycie nazistą.Tak btw. jeżeli mamy podobno demokrację, czyli wolność głoszenia różnych poglądów, to nie rozumiem czemu zakazujemy propagowania komunizmu i faszyzmu.


Podobne postybeta
Kosmici i ich gospodarka ;-)
Jak VHDL obalił komunizm
Demokracja
Transhumanizm [długo i nudno ;-)]
Wszyscy jesteśmy małpami

3 komentarze:

 1. Autor chyba puszcza oko w stronę lewicy ;-P
  Moim zdaniem chodzi tu o spłycenie historii, uproszczenie. Powiedzieć ludziom, że oba nurty były równie złe i należy się wyzbyć wszystkich wspomnień z nimi związanych. Zburzyć pomniki, ówczesną architekturę, przemianować ulice, zmarginalizować dziadków stojących ówcześnie po złej stronie płotu. Najlepiej to nie przyznawać się do tego, że w ogóle jakikolwiek świat istniał przed A.D. 1989...

  OdpowiedzUsuń
 2. Komunizm i faszyzm to jedno i to samo, różni się tylko tym jak nazywamy "tych dobrych" i "tych złych". W obu ideologiach mamy do czynienia ze wskazaniem jednej grupy ludzi, narodu lub klasy społecznej, jako lepszej niż inne. W obu przypadkach głównym założeniem jest dążenie do zapewnienia idealnych warunków życia dla tej grupy poprzez marginalizowanie i eksterminację innych grup. W obu przypadkach w końcu implementacja opiera się o wytworzenie kultu jednostki i wprowadzenie terroru jako metody sprawowania władzy.
  Co do zakazów to propagowanie tych ustrojów nie wynika z samej ich ideologii, a ze względu na doświadczenia jakie mamy z ich implementacją. Nawoływanie do eksterminacji jakiejś grupy ludzi tylko dlatego, że są jest sprzeczne ze współczesną moralnością cywilizacji europejskich.

  OdpowiedzUsuń
 3. demokracja!=wolność głoszenia różnych poglądów
  (słowa)

  OdpowiedzUsuń