środa, listopada 26, 2008

Sztuczka - ile to jeszcze potrwa?

Nie dam głowy, że o tym nie pisałem..... choć wydaje mi się, że nie :-)Będzie o prostej sztuczce, którą poznałem dzięki książce "75 sposobów na statystykę....". Sztuczka ta pozwala z pewnością wynoszącą 60% przewidzieć ile potrwa jeszcze jakieś zjawisko.Wzory są takie:Tmin=T/4Tmax=T*4gdzie T to czas trwania danego zjawiska do chwili obecnej.Mówiąc inaczej, dane zjawisko będzie jeszcze trwało od 1/4 swojego istnienia, do czterokrotności swojego istnienia....Np. jeżeli dany proces trwa już 10 lat, to z poziomem ufności 60% możemy powiedzieć, że potrwa jeszcze od 2.5 do 40 lat ;-) Tutaj mały "tool" do policzenia samemu różnych rzeczy :-)W pole "istnieje już" wstawiamy czas trwania zjawiska do chwili obecnej, w polu "poziom ufności" podajemy jak się łatwo domyśleć poziom ufności. Później klikamy na Licz i otrzymujemy wynik ;-)
Dla przykładu system Windows popularny jest od wersji 3.0, która została opublikowana w 1990 roku. Możemy więc przyjąć, że Windows popularny jest od 18 lat. Można więc stwierdzić, że istnieje 60% szans, że Windows będzie popularny jeszcze od 4.5 do 72 lat ;-)Mój blog zaś, do chwili obecnej liczy sobie około 33 miesięcy, znaczy to więc że z 60% pewnością mogę stwierdzić, że będzie jeszcze istniał od 8 miesięcy do 11 lat :-)Na koniec jedna uwaga, to jest tylko sztuczka, która pozwala szacować okres trwania i przydać się może gdy mamy mało informacji o zjawisku czy procesie i chcemy móc z jakimś prawdopodobieństwem ustalić ile to coś potrwa. Im więcej mamy informacji, tym ta sztuczka staje się mniej skuteczna...


Podobne postybeta
Ile potrwa kryzys? Pierwsze szacunki.
A może jutro?
Brat ramzesa [żeby nie pisać kryzys... ups napisałem]
Zgadnijmy wspólnie ile potrwa kryzys.
Do chudości przez szantaż

2 komentarze:

  1. "będzie istnieć jeszcze od 7.75 [lat, etc.] do 124 [lat, etc.] z poziomem ufności 60 %"
    Ciekawa prognoza na długość mojego życia - szczególnie Tmax ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. ;-) Problem w tym, że dla ludzi znamy przewidywany czas życia, stąd bardziej skuteczne i wiarygodne jest prognozowanie życia na podstawie materiału "doświadczalnego" ;-) Dla każdego człowieka w wieku powiedzmy 20-30 lat można pewnie z prawdopodobieństwem 80% powiedzieć, że dożyje od 60 do 90 lat, i wtedy nie trzeba już używać tej sztuczki.
    Ale jeżeli chcemy np. policzyć ile jeszcze potrwa kryzys to wtedy możemy próbować użyć tej sztuczki bo nie mamy zbyt wiele materiału porównawczego.

    OdpowiedzUsuń