piątek, września 14, 2007

Mroczne Materie - polecam, gorąco polecam :-)

Niedawno skończyłem czytać cykl Mroczne Materie Philipa Pullmana.
Po lekturze mogę powiedzieć jedno - polecam. Gorąco polecam.

Czytając człowiek nie czuję się zbytnio wciągnięty.

Do momentu gdy odłoży książkę, albo - co niestety też się zdarza - skończy mu się ona.

Fabuła niby prosta, mamy łobuzowatą dziewczynkę, która żyje w świecie będącym połączeniem naszego XIX wieku z XX, a momentami i XXI.
Dziewczynka ma dajmona - widoczny fragment duszy, który przybiera kształt zwierzęcia [gatunek wybiera zależnie od nastroju, czy potrzeby]. Do tego w świecie rządzi kościół katolicki, ale jakiś dziwny, bez papieża za to z mnóstwem komitetów i rad.
W tym wszystkim giną dzieci, w tym przyjaciel Lyry - głównej bohaterki.
Później pojawiają się w kolejności: alethiometr, Cyganie, Czarownice, Pancerne Niedźwiedzie, balon i inni... a to dopiero część 1 - "Zorza Północna" znana w USA jako "Golden Compass".
Następna część to "Magiczny Nóż" gdzie pojawia się nasz świat i chłopiec z niego - Will. Lyra i Will docierają w końcu do tomu trzeciego - "Bursztynowa luneta". I tu się dopiero komplikuje ;-)

Cykl wzbudził liczne kontrowersje na zachodzie, autora oskarżano o anty chrześcijaństwo i promowanie ateizmu.
A książka stała się przebojem :-)
Dzięki temu w grudniu 2007 do kin trafić ma film "Golden Compass".
Choć jeśli wybory wygra PiS to może go zakażą....


Podobne postybeta
Hermiona Granger ateistką! :-)
HP7 bez manifestu ;-)
No ja czegoś nie rozumiem.. [już rozumiem]
Ja się tam mogę ewakuować....
Samolubna Tajemnicza Wyspa Genów ;-)

2 komentarze:

  1. Blog zachęca mnie do powzięcia szalonej próby przeczytania kolejnych tomów. Kończę "Zorzę północą" i zastanawiam się, kiedy wydarzy się coś ciekawego... Autor ma pomysł, który rozwija przez 2 rozdziały po czym rozwiązuje go w dwóch linijkach tekstu w sposób taki, że ręce opadają.... Do tego przewidywalność, brak intryg, trudnych wyborów - wszystko jasne jak na dłoni, a pomysły mało oryginalne. Książka nie zapada w pamięć, ale co najgorsze: NIE WCIĄGA!
    Myślę, że bardziej prawdopodobne byłoby ocenzurowanie filmu przez PO, w końcu to oni najbardziej się oburzali, gdy PiS wyciągał na sprawy dzienne brudy polskich polityków...

    OdpowiedzUsuń
  2. To poczytaj kobieto drugi i trzeci tom. Inna sprawa że jeśli ty tam w pierwszym nie widzisz paru trudnych wyborów, to może daruj sobie i idź poczytać Muminki czy coś innego na twoim poziomie... wróć po maturze...

    OdpowiedzUsuń