poniedziałek, grudnia 20, 2010

3 rzeczy, które pomogłyby Chrome OS i Chrome

Wydaje mi się, że są 3 rzeczy, które pomogłyby w sukcesie Chrome OS.
Pierwsza to serwis do trzymania danych, wspierany przez API Chrome. Taki, w którym użytkownik mógłby trzymać część swoich danych. Powiedzmy 10, może 100 MB.
Wtedy ktoś piszący np. listę zadań mógłby swobodnie używać takiego serwisu, a użytkownik miałby pewność, że jego dane nie "wyciekają".
Przydałaby się w nim jeszcze funkcja podobna do tego jak działało w Interbasie coś co zwało się IBEvent. Aplikacja podpinała się do serwera baz danych i gdy miała włączony IBEvent to w momencie gdy np. trigger generował taki IBEvent to aplikacja była o tym natychmiast informowana.
Wydaje mi się, że to by się dało zrobić przy użyciu WebSockets.
Gdyby nie ten ostatni ficzer to od biedy Google Docs może do tego służyć. Ale to trochę siłowe wykorzystanie.
Drugą rzeczą pomocną dla Chrome OS byłby serwis będący serwerem XMPP. Użytkownicy mieliby konta, które mogłyby służyć do komunikacji z innymi użytkownikami. Ale z takim ficzerem, że można by było przy pomocy takiego serwisu przesyłać także komunikaty.
Np. pisząc aplikację, która służyłaby jako plansza do gry w kółko i krzyżyk, albo szachy, można by było przesyłać komunikaty między klientami obu graczy przy pomocy tego serwisu.
Tutaj może dałoby się wykorzystać Google Talk for Developers, ale szczerze nie do końca rozumiem jak to działa.
Trzecią pomocną rzeczą byłoby dodanie do API Chrome narzędzi pozwalających na użycie kamer i mikrofonów podpiętych do komputera.
Tak żeby można było np. wyciągnąć obrazek z kamerki i pobawić się jego pikselami, albo próbować się bawić zsamplowanym dźwiękiem nagranym przez mikrofon.
Choć tu akurat widzę wiele niebezpieczeństw związanych z bezpieczeństwem.
No i rzecz, czwarta, która powinna być oczywistością ;-) czyli to by WSZYSTKIE serwisy Google były dostępne poprzez API.
To by naprawdę pomagało programistom :-)


Podobne postybeta
Chorowanie jest do bani, czyli wspomnienia z L4... które trwa ;-)
clone() i Cloneable się mszczą ;-)
Jak rozwiązać krzyżówkę? ;-)
Potfór ;-) czyli generator z yield w Java'ie
OOo2GD 2.1.1 gotowe :-)