Moją główną formą oszczędzania jest kupowanie obligacji skarbu państwa.
Zawsze kupuję 4 letnie.
Przy obecnej inflacji zyski z tych obligacji są dość ładne ;-) OK, może bardziej kwoty z odsetek są ładne, bo trudno powiedzieć czy są większe czy mniejsze niż inflacja ;-)
I czasem chciałbym wiedzieć ile w danym miesiącu i następnym dostanę tych odsetek, albo czy może nastąpi wykup obligacji.
Oczywiście strona do zakupu obligacji i ogólnie zarządzania nimi wygląda jakby była zrobiona w latach 2000, a może i wcześniej ;-)
Przy tym wyglądzie próbuje być bardzo dynamiczna, więc nie ma co próbować wszystkiego czytać z HTMLa bo złośliwie wielu rzeczy tam nie ma, dopiero powstają jak się na coś najedzie ;-)
Walczyłem już z tym kiedyś i mam dzięki temu bookmarki, jeden mi liczy oprocentowanie ważone, drugi generuje CSV z danymi o moich obligacjach.
Dziś* postanowiłem napisać taki, który będzie wypisywał ile w tym i przyszłym miesiącu dostanę :-)
Efekt działania, nie jest może powalający, ale robi to co powinien ;-)
Pokazuje Alert z informacjami :-) [wartości tu podane mogą być prawdziwe, mogą być nieprawdziwe]
Samo monstrum wygląda tak:
Jak ktoś zainteresowany to tutaj link wygenerowany przez Bookmarklet Maker'a.
Ile odsetek w tym i przyszłym miesiącu?
Ciekawa sprawa, że część kodu napisał mi Copilot od GitHuba :-)
Np. w przypadku tablic interests i redemptions sam wygenerował tablice z 12 elementami (ja później dodałem 13 na styczeń następnego roku), a zrozumiał do czego służą bo wcześniej były mapami, ale w kodzie pisałem tak jakby to była tablica (więc nie działało), skasowałem {}, wpisałem [ i wtedy zaproponował dokończenie z 12 zerami oddzielonymi przecinkiem, ] i średnik.
W liczeniu kwoty całkowitej też był sprytny, zrobiłem tabelę totals, zacząłem pisać for (var to... i już zaproponował kod do policzenia totali :-) ale fakt, zrobił błąd bo użył interests, a nie interestsAfterTax.
Podobnie ciekawie robił z map na tablicach. A i tablica miesięcy (z nazwami) to też jego robota ;-)
Ograniczenia:
- działa tylko dla 4 letnich obligacji, nie próbowałem znaleźć sposobu na ustalenie jaka to jest obligacja.
- zakłada, że obligacja warta jest 100 PLN
- żeby policzył dla wszystkich obligacji trzeba wybrać w selektorze by pokazywał 50 (czyli nie wszystkie, a 50 ;-), nie mam więcej więc nie wiem czy później pokazuje się w tabelce możliwość wybrania więcej niż 50 emisji ;-))
* - może technicznie nie dziś ;-) bo post piszę w sobotę 20 maja 2023, żeby mieć post na zapas bo nie wiem czy jutro będę miał czas pisać ;-)
Podobne postybeta
Bookmarklet do robienia CSV z obligacjami i ich oprocentowaniem ;-)
Czasem człowiek musi napisać dekodowanie Base64 w JavaScript ;-)
Ile z obligacji... odsłona 2 ;-)
[Updated] Czytanie Pocketa ;-)
2016 będzie rokiem "nietypowym"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz