poniedziałek, grudnia 08, 2008

Przepis na szybkie programy ;-)

Znalazłem dziś banalnie prosty przepis na szybkie oprogramowanie dla komputerów.Wystarczy wszystkim osobom zaangażowanym w produkcję oprogramowania dawać wolne maszyny ;-)Okazuje się, że to działa ;-) Dwa przykłady:W poprzedni piątek i dziś walczyłem z pewnym problemem związanym z genialną bazą Oracla, niestety problem występował tylko na bazie będącej na innym kontynencie, a wszystkie bliższe były od niego wolne. Niestety "rozmowa" z taką bazą zabiera dużo czasu, więc chcąc sprawdzać swoje rozwiązania na tej odległej bazie musiałem czekać... a gdy czekałem to zacząłem przyglądać się kodowi w koło problemu który naprawiłem i okazało się, że było tam kilka miejsc gdzie można inaczej i co najważniejsze szybciej ;-) Dzięki temu kod przyśpieszył o jakieś 40% ;-) [po prostu te 40% czasu biedaczek spędzał czekając na odpowiedź od bardzo odległego serwera].Inny dowód to BuffyPedia ;-) Gdy ją tworzyłem te 8 lat temu moim jedynym medium dostępu do Internetu był modem pracujący z prędkością 47 kbps czy jakoś tak. Przez to nie mogłem sobie pozwolić na to by każda strona z listą bohaterów i podstawowymi informacjami na ich temat ściągała się za każdym razem... więc ściąga się tylko raz, a JavaScript po stronie klienta generuje odpowiednią treść strony. Dzięki temu zamiast za każdym razem ściągać po kilkanaście kb, wystarczy raz ściągnąć około 40 kb, a później tylko po kilkaset bajtów.Choć z drugiej strony...


Podobne postybeta
Kombatanctwo JavaScript'owe ;-)
Ulotny twór - software ;-)
Czas porzucić Java'ę?
Nieznane skarby JDK - JConsole :-)
Nie podoba mi się idea "wszystko jest aplikacją webową"

2 komentarze:

  1. To z wolnymi komputerami to bym nie przesadzał. Zazwyczaj taki komp musi pociągnąć też jakieś wypasione IDE i wkurzać może czekanie po 10 minut na przykład na listę podpowiedzi składni czy debuger.
    Swoją drogą jak się pracuje z eclipsem na eee

    OdpowiedzUsuń
  2. Czyli najpierw trzeba dać wolne komputery twórcom IDE ;-)

    Eclipse Ganymede działa dość znośnie na Java 6 update 11. Nie czekam zbyt długo i większość funkcji jest bardzo responsywna. Choć istotne jest to, że na EEE pracuję raczej z małymi programikami w Swingu lub linii poleceń.

    OdpowiedzUsuń